POL |
ENG |
 
 
GORTAL
 
 
 
 
 
GORTAL powstał w roku 1996 roku, w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Chrystego. Od samego początku zespół jest wierny klasycznemu death metalowi, mającemu korzenie w amerykańskiej szkole grania. Po kilkunastu miesiącach prób wykrystalizował się stały skład, który do 2000r. tworzyli: Cukier – wokal, Chryste – gitara, Major – gitara, Patryk – bębny, Bengarek – bas. W 1998r. Gortal gra pierwsze koncerty pomimo braku studyjnego wydawnictwa. Podobnie upływa kolejny rok – warty wspomnienia jest występ u boku m.in. Krabathor i Yattering.

W lutym 2000 zespół rejestruje debiutancką taśmę demo. W podrzeszowskiej Boguchwale (sic!), w studiu Spaart, w ciągu 14-godzinnej sesji nagranych zostaje na „setkę” 6 numerów, tworzących materiał "Spawn of Hatred". Materiał zostaje dobrze przyjęty przez prasę podziemną, pomimo niedociągnięć wykonawczo – realizacyjnych. Kilka miesięcy później dochodzi do pierwszej zmiany w składzie. Za bębnami zasiada Hellrizer.

W 2001 Gortal rejestruje w warszawskim studiu DBX promo "Unleash Hell", które zostaje wydane rok później nakładem Apocalypse Production. Materiał składa się z 4 numerów ponownie osadzonych w formie klasycznego death metalu. Jest on jednak bardziej zaawansowany technicznie i aranżacyjnie. Po raz kolejny też prasa podziemna dostrzega potencjał Gortal, bardzo dobrze przyjmując „Unleash Hell”. Zespół koncertuje sporadycznie. Następne dwa lata to właściwie wegetacja – pojedyncze koncerty i kolejne rotacje w składzie. 

Rok 2004 przynosi najistotniejszą zmianę w składzie. Zespół rozstaje się z Hellrizerem. Za bębnami zasiada Desecrate, znany dotąd z Naamah i później ze współpracy z Pyorrhoea, który błyskawicznie opanowuje materiał i świetnie aklimatyzuje się w Gortal. Trwają intensywne prace nad nowymi numerami, których zwieńczeniem jest nagranie kolejnego promo, zatytułowanego "Blastphemy". To kolejny punkt zwrotny dla Gortal. Obowiązki wokalisty obejmuje Chryste, który nagrywa wszystkie wokale. Materiał zawiera 3 numery, ponownie nagrane na podrasowaną „setkę”. Muzyka staje się dużo szybsza, brutalniejsza i surowa. Z podziemia napływają kolejne pozytywne recenzje. Z koncertów warto odnotować występy w towarzystwie m.in. Azarath i Fleshgore. 

W listopadzie 2005 Gortal rozpoczyna nagrywanie pełnowymiarowego materiału zatytułowanego „Blastphemous Sindecade”, w stołecznym studio Kokszoman / Złota Skała. Prace nad płytą przeciągają się z różnych względów aż do początków 2008 roku. Realizacją płyty zajął się Maciej Miechowicz, znany m.in. z gry w Kobong. Gościnnie część partii gitary basowej zarejestrował Heinrich (m.in. Vesania). Muzyka jest o wiele mocniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, zawiera zawrotne tempa bębnów, charakterystyczne dla Gortal riffy gitarowe, świdrujące sola oraz pełne furii i agresji wokale. Płyta składa się z 8 sonicznych ataków, skumulowanych w niewiele ponad 30 minutach muzyki. Większość zespołów na polskiej scenie metalu ekstremalnego hołduje old schoolowi lub nowoczesności. „Blastphemous Sindecade” znajduje się na przecięciu tych pojęć. W tekstach panuje jak zwykle bluźnierstwo i totalna krytyka doktryn religijnych. Tej płyty trzeba słuchać bardzo głośno!!!

W międzyczasie Gortal występuje m.in. jako suport przed Vital Remains oraz świętuje X-lecie istnienia. Obecny skład zespołu tworzą: Chryste (gitara, wokal), Major (gitary), Desecrate (bębny) i sesyjnie A.D. Gore (bas). W II połowie 2008 Gortal podpisuje kontrakt z Pagan Records. Premiera „Blastphemous Sindecade” będzie miała miejsce w październiku 2008.
 
Copyright (c) 2010 Pagan Records - All Rights Reserved | NEWS | PŁYTY | ZESPOŁY | MP3 | KONTAKT
DESIGN BY MLF | STUDIO XIII
Pagan Records MySpace Pagan Records LastFm Pagan Records YouTube